Rok 2020 jest z pewnością rokiem wyjątkowym. W obliczu pandemii, kto tylko miał możliwość, przeniósł się z pracy w biurze do pracy w trybie zdalnym. Jest to ogromna zmiana jednakowo w kontekście społecznym, jak i naszego dostępu do sieci firmowej.
Administratorzy oraz dostawcy usług praktycznie z dnia na dzień musieli sprostać nowemu wyzwaniu. Kompletnej zmianie uległa proporcja osób korzystających z sieci lokalnych, a tych potrzebujących bezpiecznego, zdalnego dostępu do zasobów firmowych.
Większości w mniejszym lub większym stopniu udało się sprostać tegorocznym wyzwaniom. Co czeka nas jednak w przyszłym roku?
Zanim poproszę Cię o Twój komentarz, jak będą wyglądały sieci komputerowe w 2021 roku, przedstawię Ci moje przewidywania w tym temacie.
Koniec RJ45 w sieciach korporacyjnych
Kabel to kabel zwykło się mówić wśród sieciowców. Takie połączenie gwarantowało stabilność oraz prędkości na satysfakcjonującym poziomie, jednak za cenę mobilności. Z drugiej strony barykady były sieci bezprzewodowe zawodne i powolne. Jednak z biegiem czasu zostały pozbawione większości swoich wad jak niestabilność, niska przepustowość oraz słabe zabezpieczenia.
Jesteśmy więc w sytuacji gdzie poprawnie zaprojektowana sieć Wi-Fi, jest w stanie zagwarantować takie same parametry jak sieć przewodowa, bez konieczności uwiązania pracownika do konkretnego miejsca. W dobie ciągle zmieniających się wymagań sanitarnych co do aranżacji przestrzeni oraz niepewnej przyszłości ma to kluczowe znaczenia dla zachowania ciągłości biznesu.
Początek końca licencji Right-to-use
Na przestrzeni ostatnich lat dokonał się prawdziwy przełom, podczas którego w wielu branżach przenieśliśmy się do modelu subskrypcyjnego. Jak się okazało, wolimy zapłacić mniejszą kwotę za dostęp do usług niż jednorazowo wydawać kilkukrotnie większą kwotę za pojedynczy produkt.
Takie podejście pozwala ujednolicić ofertę, co wiąże się ze znaczącym zmniejszeniem kosztów po stronie producenta oraz łatwiejszym procesem decyzyjnym po stronei klienta. Świetnie to widać na przykładzie Cisco. W nowym modelu Cisco DNA mamy w zasadzie 3 poziomy licencji (Essentials, Advantage oraz Premier) dostępne w planach 3, 5 i 7-letnich. W porównaniu do 8 poprzednich poziomów licencji jest to znaczące uproszczenie.
Warto również dodać, że Cisco DNA to nie tylko sama licencja dla urządzeń sieciowych, ale również cały pakiet oprogramowania od Cisco w tym systemy do automatyzacji i monitoringu czy zarządzania licencjami w sieci.
Sieci definiowane programowo wszędzie
SDN to nie tylko coraz popularniejszy SD-WAN oraz SD-Access, ale również całe podejście do projektowania i zarządzania siecią. W całej branży IT najczęściej wąskim gardłem dla dynamicznych zmian była sieć.
Administratorzy systemów i programiści byli w stanie w kilka chwil postawić od zera swoje gotowe środowiska, kiedy większość Sieciowców nadal konfigurowała sieć ręcznie z poziomu CLI lub GUI.
Coraz większa część zadań sieciowców z powodzeniem może zostać zautomatyzowana i opatrzona odpowiednimi procesami. Dostrzegli to również czołowi dostawcy sprzętu sieciowego, którzy dodali dedykowane ścieżki certyfikacyjne właśnie z zakresu DevNet, czyli taki trochę Developer, trochę Network.
Czy to oznacza koniec tradycyjnych sieci? Oczywiście nie, nadal będzie na nie zapotrzebowanie, zwłaszcza w małych sieciach, w których koszt wdrożenia automatyzacji przewyższy otrzymane benefity.
Sztuczna inteligencja na pomoc
Sztuczna inteligencja, choć nadal jest daleka od bycia inteligentną, już dawno przegoniła ludzkość pod względem możliwości analizowania danych. Dynamiczny rozwój uczenia maszynowego pozwala na korelowanie zdarzeń na poziomie niedostępnym do tej pory.
Już teraz widzimy zalążek sztucznej inteligencji w sieciach bezprzewodowych, gdzie kontroler analizując dane, reguluje parametry pracy poszczególnych Acess Pointów, aby zapewnić jak najlepsze parametry dla użytkownika. Dodatkowo jest w stanie rzeczywistym wykrywać anomalie, czy próby podszywania się pod SSID, a nawet je zagłuszać.
Co może zaoferować Sztuczna inteligencja w sieciach?
- Przewidywanie i modyfikowanie parametrów dostępu do sieci niemal w czasie rzeczywistym
- Błyskawiczne wykrywanie i naprawianie problemów w sieci
- Proaktywne wyszukiwanie podatności i ich łatanie
- Dynamiczne sterowanie ruchem, unikanie zapchania łączy poprzez przeroutowanie na alternatywne łącza
Sztuczna inteligencja już teraz jest rozwijana w swój produktach przez czołowych graczy jak Cisco czy Juniper.
Co przyniesie rok 2021 w sieciach według Ciebie? Podziel się swoją opinią w komentarzu.