Service Provider

Wprowadzenie do MPLS

Wprowadzenie do MPLS
W: Service Provider

MPLS to technologia bardzo popularna wśród dostawców usług internetowych oraz w dużych korporacjach. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy wielu klientów, którzy mają określone wymagania dotyczące tego, jak ich ruch ma być obsługiwany.

Jej popularność wynika z faktu, że w sieci IP/MPLS jesteśmy w stanie praktycznie przesyłać dowolny inny protokół.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oferować usługi przekazywania nie tylko pakietów IP, ale również protokołów warstwy drugiej, takich jak Ethernet, HDLC, PPP i inne. Korzystając z inżynierii ruchu (ang. Traffic Engineering TE), jesteśmy w stanie gwarantować konkretne parametry transmisji wykorzystując współdzieloną infrastrukturę.

MPLS umożliwia efektywne zarządzanie ruchem sieciowym oraz zapewnia elastyczność w transporcie różnych typów danych. Dzięki temu dostawcy usług mogą lepiej kontrolować przepływ informacji i dostosowywać się do zmieniających się potrzeb klientów.

Jak działa MPLS?

Routing to proces polegający na przekazywaniu danych na podstawie informacji zawartych w nagłówku IP. Kiedy router otrzymuje pakiet, porównuje adres docelowy z informacją zawartą w tablicy routingu i podejmuje decyzję, gdzie należy go skierować.

MPLS natomiast wykorzystuje etykiety, które są umieszczane w stosie pomiędzy nagłówkami warstwy drugiej i trzeciej. Dlatego jest czasem nazywany protokołem 2.5. W stosie może znajdować się więcej niż jedna etykieta.

W przypadku usług MPLS VPN stosuje się na przykład dwie etykiety: transportową, która informuje, do którego urządzenia w sieci operatorskiej ma trafić pakiet, oraz etykietę VPN, która pozwala odróżnić, do którego klienta powinien być przekazany pakiet.

Zawartość nagłówka MPLS

Router z włączoną usługą MPLS generuje etykietę dla każdej widocznej w tablicy routingu podsieci. Dostępny zakres wartości dla etykiet to od 16 do 1 048 575. Pierwsza szesnastka jest zarezerwowana.

Po dokonaniu wyboru, router informuje sąsiadujące urządzenia o swoim wyborze poprzez protokół Label Distribution Protocol (LDP).

Oznacza to, że etykieta wskazuje na konkretną podsieć jedynie pomiędzy sąsiadującymi routerami, a ta sama etykieta może być wielokrotnie wykorzystywana w sieci do różnych celów.

Proces nadawania i podmiany etykiet w MPLS

Prześledźmy proces jeszcze raz w punktach:

  1. Pojawiła się nowa podsieć 10.10.10.1/32.
  2. Każdy router samodzielnie wybiera etykietę dla danej podsieci.
  3. Korzystając z protokołu LDP, informuje sąsiadujące urządzenia o wybranej etykiecie.
  4. R4 informuje R3, że wybrał etykietę 400 dla podsieci 10.10.10.1/32.
  5. R3 informuje R2 i R4, że wybrał etykietę 300 dla podsieci 10.10.10.1/32.
  6. R2 informuje R1 i R3, że wybrał etykietę 200 dla podsieci 10.10.10.1/32.
  7. R1 informuje R2, że wybrał etykietę 100 dla podsieci 10.10.10.1/32.
  8. Routery sprawdzają w tablicy routingu, jaki jest adres next-hop dla podsieci 10.10.10.1/32 i odpowiednio aktualizują tablicę przekierowań dla MPLS.

Operacje na etykietach

MPLS tworzy wirtualne ścieżki pomiędzy dwoma punktami w sieci, które nazywają się Label Switched Paths (LSP). Na takiej ścieżce wszystkie routery nazywane są Label Switch Router (LSR) i wykonują one trzy podstawowe operacje na etykietach.

PUSH – Etykieta jest dodawana na górę stosu.

Operacja POP na stosie MPLS

SWAP – Pierwsza etykieta od góry zostaje podmieniona.

Operacja SWAP na stosie MPLS

POP – Pierwsza od góry etykieta zostaje usunięta ze stosu.

Operacja POP na stosie MPLS

Ponieważ wszystkie wcześniej wymienione operacje są wykonywane tylko na jednej etykiecie, istnieje jeszcze czwarta opcja – Untagged/No Label.

Opcja ta polega na całkowitym zniszczeniu stosu i przekazaniu pakietu dalej.

Rola routerów w MPLS

W sieciach MPLS, rozmawiając o infrastrukturze, zazwyczaj mówimy o urządzeniach klienckich oraz sprzęcie dostawcy usług.

Customer Edge (CE) – to router u klienta z wykupioną usługą MPLS, który jedynie rozgłasza trasy do dostawcy bez stosowania etykiet. Czasami używa się skrótu CPE (Customer-Premises Equipment), aby wskazać lokalizację urządzenia.

Provider Edge (PE) – to router znajdujący się na styku sieci z klientem. To tutaj odbywa się pierwsza operacja umieszczania lub usuwania etykiet ze stosu.

Provider (P) – to router wewnątrz sieci MPLS, którego głównym zadaniem jest przełączanie pakietów zgodnie z przydzielonymi etykietami. Ponieważ na tych urządzeniach nie zachodzi wiele operacji, mogą to być słabsze urządzenia niż PE.

Uproszczona topologia sieci MPLS

Sprzęt operatorski można podzielić nie tylko ze względu na położenie w topologii, ale także ze względu na pełnioną funkcję.

Uproszczona topologia z podziałem na role routerów

Ingress Label Switch Router (iLSR) to router, którego zadaniem jest rozgłaszanie wszystkich podsieci. Odbiera on pakiety od klienta i przypisuje im odpowiednie etykiety.

Label Switch Router (LSR) to każdy router w sieci MPLS, który przekazuje pakiety na podstawie etykiet.

Egress Label Switch Router (eLSR) to router znajdujący się na końcu LSP, którego zadaniem jest usuwanie etykiety MPLS i przekazywanie pakietu w stronę klienta.

Wszystkie trzy role są przypisywane dla każdego LSP osobno. Oznacza to, że dowolny router może pełnić każdą z nich jednocześnie.

Podsumowanie

Zostały przedstawione podstawy działania sieci MPLS. W kolejnych wpisach dowiesz się, czym są usługi MPLS VPN oraz poruszymy tematykę Inżynierii Ruchu.

Jestem bardzo ciekawy, czy miałeś już okazję pracować z sieciami MPLS? Koniecznie daj znać w komentarzu.

Napisane przez
Rafał Rudewicz
Pasjonat sieci komputerowych i automatyzacji. CCNP Enterprise & DevNet Specialist. IP/MPLS SME. Dołącz do mnie, aby razem odkrywać fascynujący świat technologii!
Komentarze
Spis treści
Świetnie! Udało ci się pomyślnie zarejestrować.
Witaj z powrotem! Zalogowałeś się pomyślnie.
Pomyślnie subskrybowałeś Inna Sieć.
Twój link wygasł.
Sukces! Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać magiczny link do logowania.
Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.